Миколаїв невелике місто, проте саме тут існує музей зі 100-річною історією. З 1914 року у місті існує – Художній музей ім. В.В. Верещагіна. Музей носить ім’я одного з найвідоміших художників ХІХ сторіччя, і став кращим пам’ятником йому.
Основою колекції стали особисті речі передані до Миколаєва його вдовою Лідією Василівною Андрієвською, а також роботи з приватної колекції російського імператора Миколи ІІ. Роботи, що зберігаються у музеї належать до різних епох, шкіл, відрізняються жанрами і манерою виконання. Але всіх їх об’єднує висока майстерність живописного письма. Гордістю музейної колекції є оригінальні полотна Івана Айвазовського, Руфіна Судковського, Василя Перова, Василя Сурикова, Сергія Васильківського, Архіпа Куїнджи та інших майстрів.
На сьогодні у музеї проводиться активна робота по збереженню та примноженню зібрання. Вже впродовж багатьох років він дарує миколаївцям можливість насолоджуватися прекрасними витворами мистецтва. Знайомить з сучасними віяннями у живописі, скульптурі, графіці.
У залах представлена експозиція творів, яка включає живопис, скульптуру, графіку і декоративно-прикладне мистецтво. Окремо в музеї експонуються витвори західноєвропейського мистецтва.
Музей здійснює активну виставкову діяльність, організовує тимчасові тематичні експозиції з власних фондів та приймає різноманітні гостьові виставки.
Активно співпрацює зі школами, дитячими садками та вищими навчальними закладами. Для них передбачені тематичні програми, одноденні виїзні виставки, тематичні екскурсії. Крім того, ведеться активна культурно-дозвіллєва діяльність. Проводяться спільні заходи з театрами та творчими групами Миколаєва.
З 1986 року і до сьогодні музей займає будівлю на Великій Морській, 47, яка сама по собі є пам’ятником архітектури ХІХ ст.
З 1982 року в м. Очакові відкритий територіально-відокремлений відділ Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна – Очаківський музей мариністичного живопису ім. Р.Г. Судковського. Музей створено на батьківщині художника. Основою колекції стали твори відомого художника-мариніста Руфіна Гавриловича Судковського (1850-1885), які були передані після смерті митця його братом.