КЗК «Миколаївський обласний краєзнавчий музей» відповідно статуту здійснює комплектацію, вивчення та збереження музейного фонду України, а також надає населенню відповідні послуги:
- відвідування постійних та тимчасових експозицій,
- екскурсійне обслуговування відвідувачів,
- надання наукових довідок, консультацій, робота з дослідниками.
Колектив музею вивчає історію, етнографію, а також природне різноманіття Миколаївщини. Наукові розробки співробітників публікуються у вітчизняних та зарубіжних наукових журналах. Увесь цей доробок отримує вираження у вигляді стаціонарної та тимчасової експозицій, щороку увазі відвідувачів пропонується близько 14 тисяч експонатів. Основна експозиція розміщена в 18 залах на площі у 2500 кв. метрів, регулярно оновлюється. Тематично вона розкриває наступні теми:
- Історія музейних колекцій.
- Природне різноманіття Миколаївщини/ Археологія та прадавня історія краю.
- Заселення регіону в XVIII-XIX ст.
- Заснування Миколаєву, міста у ХІХ ст.
- Культура та духовне життя міста в ХІХ – ХХ ст.
- Миколаївшина під час Першої світової війни, громадянської війни та перших років радянської влади.
- Миколаївці та Миколаївщина в 1941-1945 рр.
- Миколаївська область у 1946-2012 рр.
Протягом року музей відвідує близько 170 тис. відвідувачів, для яких проводиться більше 3 тис. екскурсій, створюється 50 різнопланових виставок. Окрім, стандартних просвітницьких послуг, відвідувачам пропонуються різноманітні майстер-класи, лекторії, авторські екскурсії, що відповідають потребам широких верств населення. До складу закладу входять наступні музеї, що діють на правах територіально-виділених відділів:
- Музей суднобудування та флоту.
- Музей «Підпільно-партизанський рух на Миколаївщині в роки ВВв».
- Первомайський краєзнавчий музей.
- Очаківський військово-історичний музей ім. О.В. Суворова.
- Музей «Партизанська іскра».
Кожні два роки в музеї проводиться обласна краєзнавча конференція «Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження». Гордістю Миколаївського обласного краєзнавчого музею є його колекція, яка нараховує 377 тис. одиниць зберігання основного фонду, щороку вона збільшується на 8 тисяч предметів.